SASAPD
SASAPD Nationals 2021
from 24.04.-26.04.2021 in Port Elizabeth - Stadium
result list
25.04.2021 / 08:16

summary
Men
U20 male
U17 male
Women
U20 female
U17 female
Men
100 m men-2,1 24.04.2021
final
1. 11 Shikongo, Ananias 1986 Namibia 11,64 sec. 824 P.
2. 12 NTUTU, Ndodomzi 1986 WESTERN CAPE 11,55 sec. 792 P.
3. 13 Nambala, Johannes 1991 Namibia 11,48 sec. 790 P.
4. 12 MALAWU, Lwandile 1991 KZN 12,12 sec. 579 P.

100 m men+0,5 24.04.2021
final T35-38
1. 37 DU TOIT, Charl 1993 WESTERN CAPE 11,72 sec. 935 P.
2. 38 BUIS, Dyan 1990 WESTERN CAPE 12,03 sec. 698 P.
3. 38 SEKAILWE, Union 1986 WESTERN CAPE 12,40 sec. 557 P.
4. 37 VAN ROOYEN, Ruhan 1994 WESTERN CAPE 13,01 sec. 509 P.
5. 35 MBENENGE, Issac 1986 GAUTENG 16,78 sec. 2 P.

100 m men+0,3 24.04.2021
heat 1 T11-13
1. 11 Shikongo, Ananias 1986 Namibia 11,56 sec. 849 P.
2. 12 NTUTU, Ndodomzi 1986 WESTERN CAPE 11,38 sec. 847 P.
3. 12 JOUBERT, Jacque 1994 GAUTENG 13,12 sec. 211 P.

100 m men+0,2 24.04.2021
heat 2 T11-13
1. 13 Nambala, Johannes 1991 Namibia 11,31 sec. 846 P.
2. 12 MALAWU, Lwandile 1991 KZN 11,99 sec. 630 P.
3. 12 Kinda, Chris 1999 Namibia 12,03 sec. 614 P.

100 m men+1,3 24.04.2021
final T44/46/61/62
1. 44 MHLONGO, Mpumelelo 1994 WESTERN CAPE 11,71 sec. 796 P.
2. 61 MAHLANGU, Ntando 2002 GAUTENG 12,88 sec. 752 P.
3. 62 DU PLESSIS, Daniel 1993 GAUTENG 12,25 sec. 468 P.
4. 62 MOFOKENG, Tebogo 2001 NORTH WEST 12,37 sec. 420 P.
5. 44 SCHULTZ, Christian 1997 GAUTENG 13,04 sec. 299 P.
6. 44 VENA, Thobile 1984 WESTERN CAPE 13,56 sec. 147 P.
7. 46 NDLOVU, Neo 1996 GAUTENG 14,31 sec. 17 P.

100 m wheelchair men-1,2 24.04.2021
final all classes
1. 52 BEACK, Brandon 1995 WESTERN CAPE 18,01 sec. 793 P.
2. 54 ADESANYA, Joel 1980 GAUTENG 20,98 sec. 299 P.

5000 m men 24.04.2021
final all classes
1. 37 BRITZ, Barend 1995 GAUTENG 17:15,80 min. 412 P.
2. 46 NDLOVU, Lungiselelo wayne 2000 GAUTENG 17:09,06 min. 270 P.

high jump men 24.04.2021
final all classes
1. 42 LEKHEHLE, Obed 2000 FREE STATE 1,55 m 370 P.

140 145 150 155 160 164
----- ----- ----- ----- ----- -----
1. LEKHEHLE o o o o x x

long jump men 24.04.2021
final T12/37/38
1. 38 BUIS, Dyan 1990 WESTERN CAPE 5,77 m 701 P.
5,43 5,72 5,71 5,68 5,59 5,77
-0,2 -0,1 -0,2 -0,1 -0,1 -0,1
2. 38 FELIX, Sadha 2001 EASTERN CAPE 5,45 m 560 P.
x 5,45 x 5,03 x 4,61
-0,1 -0,3 -0,1
3. 12 JOUBERT, Jacque 1994 GAUTENG 4,63 m 62 P.
4,37 4,49 4,63 4,60 4,47 4,50
+0,0 +0,2 +0,3 +0,2 +0,2 +0,1

long jump men 24.04.2021
final T42/44/47/63
1. 44 MHLONGO, Mpumelelo 1994 WESTERN CAPE 6,65 m 805 P.
6,47 6,44 6,49 6,65 6,38 6,21
+1,2 +0,1 -0,4 +1,4 +0,4 +0,6
2. 44 SCHULTZ, Christian 1997 GAUTENG 5,66 m 414 P.
5,65 5,61 5,66 x 5,42 5,42
+0,4 -0,4 +0,5 +0,7 -1,1
3. 42 LEKHEHLE, Obed 2000 FREE STATE 3,65 m 6 P.
3,26 3,55 3,65 3,12 3,40 3,51
+0,9 +1,6 +2,4 +0,7 +2,8 +1,3

shot put wheelch men 24.04.2021
final F32-34
1. 34 LANGA, Ayanda 1977 EASTERN CAPE 8,20 m 469 P.
7,29 8,20 8,16 8,18 7,95 7,89
2. 32 LUBBE, Ernest 1986 FREE STATE 6,59 m 339 P.
6,59 6,01 6,27 6,05 6,50 6,33
3. 34 BURR-DIXON, Daniel 1997 GAUTENG 6,29 m 167 P.
5,92 5,93 6,00 6,29 5,92 6,27
4. 33 MOEKETSI, Thato 1999 FREE STATE 3,13 m 2 P.
2,82 2,87 2,81 2,93 3,04 3,13

shot put wheelch men 24.04.2021
final F55-57
1. 56 MABIJA, Wandisile 1992 EASTERN CAPE 7,48 m 378 P.
7,19 7,48 7,27 7,12 6,92 7,39
2. 55 MASAKONA, Vhumbani 1985 LIMPOPO 5,48 m 92 P.
5,48 5,12 4,92 4,92 5,21 5,35
3. 57 NEMURURA, Hendrick 1971 LIMPOPO 4,58 m 9 P.
4,13 4,34 4,55 4,58 4,50 4,51

discus wheelchair men 24.04.2021
final F55/57
1. 55 MASAKONA, Vhumbani 1985 LIMPOPO 12,88 m 54 P.
12,67 11,02 11,20 12,57 12,88 12,08
2. 57 NEMURURA, Hendrick 1971 LIMPOPO 10,72 m 7 P.
10,07 9,87 9,75 10,38 10,48 10,72

discus wheelchair men 24.04.2021
final F32-34
1. 32 LUBBE, Ernest 1986 FREE STATE 13,15 m 463 P.
11,61 12,63 x 13,15 11,90 13,00
2. 34 LANGA, Ayanda 1977 EASTERN CAPE 17,27 m 146 P.
15,15 15,17 17,02 16,42 17,27 16,33
3. 34 BURR-DIXON, Daniel 1997 GAUTENG 14,15 m 64 P.
12,80 13,13 x 13,32 14,15 13,92
4. 33 MOEKETSI, Thato 1999 FREE STATE 8,53 m 15 P.
7,28 8,07 8,53 8,05 7,68 7,22

javelin men 24.04.2021
final F35/37/38
1. 38 HAMMAN, Reinhardt 1990 WESTERN CAPE 51,63 m 935 P.
49,86 50,01 51,63 48,94 49,95 49,22
2. 35 MICHAELS, Fabian 1984 WESTERN CAPE 34,08 m 825 P.
x 32,91 x 34,08 30,69 30,34
3. 38 FELIX, Sadha 2001 EASTERN CAPE 37,74 m 550 P.
32,39 37,29 37,45 37,74 33,50 35,42

javelin men 24.04.2021
final F11/42-46/64
1. 44 BURGERS, Emile 2003 GAUTENG 51,13 m
48,90 49,50 48,86 50,56 47,22 51,13
2. 64 JONES, Robert 1980 GAUTENG 43,69 m 625 P.
x 41,72 42,04 39,18 43,69 39,96
3. 43 CAMBA, Mziwadoda 1980 EASTERN CAPE 29,86 m 190 P.
x 29,86 x 25,15 24,32 28,42
4. 11 NGAMONE, Horace Mhle 1980 GAUTENG 24,25 m 178 P.
18,90 22,10 24,25 18,85 16,45 x
5. 43 BOMVANA, Xolani 1974 EASTERN CAPE 24,00 m 68 P.
22,23 20,50 23,93 24,00 23,90 22,35
6. 42 MBAMBANI, Ntsieni Hendrick 1977 LIMPOPO 17,02 m 22 P.
10,31 15,00 13,73 17,02 15,75 16,42
7. 43 MJEKULA, Mongezi 1974 EASTERN CAPE 18,10 m 14 P.
10,97 x x 18,10 15,23 15,23

club 397g men 24.04.2021
final
1. 32 LUBBE, Ernest 1986 FREE STATE 24,42 m 509 P.
24,42 18,71 21,95 23,40 x 23,75

U20 male
100 m U 20 m-0,8 24.04.2021
final T38
1. 38 WALLACE, Rouvaun 2001 WESTERN CAPE 12,20 sec.
2. 38 LOUW, Abraham 2002 GAUTENG 12,73 sec.
3. 38 SIGUCA, Abongile 2000 WESTERN CAPE 13,29 sec.
4. 38 SISUSA, Micah 2000 WESTERN CAPE 13,60 sec.
5. 38 POOLE, Chrisholme 2002 WESTERN CAPE 13,79 sec.
6. 38 SITHOLE, Ntando 2003 GAUTENG 14,13 sec.
7. 38 METHULE, Siphesihle 2002 GAUTENG 15,85 sec.

100 m U 20 m-0,7 24.04.2021
final T35/37
1. 37 PARENZEE, Aiden 2001 WESTERN CAPE 13,84 sec. 880 P.
2. 37 RHODES, Chad 2003 GAUTENG 14,06 sec. 824 P.
3. 35 CASSIEM, Shaheen 2003 EASTERN CAPE 16,05 sec. 505 P.
4. 37 LE ROUX, Corne 2003 GAUTENG 15,12 sec. 500 P.
5. 37 TABATA, Mivuyo 2003 GAUTENG 15,17 sec. 484 P.

100 m U 20 m-0,1 24.04.2021
final T44-46/62/64
1. 46 Murere, Bradley 2002 Namibia 12,21 sec. 1049 P.

long jump U 20 m 24.04.2021
final T13/38
1. 38 WALLACE, Rouvaun 2001 WESTERN CAPE 6,03 m 1017 P.
6,03 5,57 5,37 5,40 x x
+2,8 +2,1 +1,5 +2,4
2. 38 SIGUCA, Abongile 2000 WESTERN CAPE 4,93 m 629 P.
4,69 4,93 4,73 x 4,83 4,44
+2,3 +2,2 +2,7 +1,4 +2,1
13 MOSTERT, Nielbert 2002 FREE STATE DNF

long jump U 20 m 24.04.2021
final T36/37
1. 36 MAHLAMBI, Sabelo 2003 GAUTENG 4,47 m 748 P.
4,16 4,47 x 4,42 4,20 x
+1,5 +1,6 +0,1 +1,4
2. 37 RHODES, Chad 2003 GAUTENG 4,60 m 560 P.
3,77 3,96 4,34 4,60 4,22 x
+0,0 +1,4 +1,8 +2,2 +1,9
3. 37 TABATA, Mivuyo 2003 GAUTENG 3,40 m 33 P.
x 3,12 2,98 x 3,40 2,96
+0,0 +0,2 +3,3 +0,9

shot put U 20 m 24.04.2021
final F36-38
1. 37 MANABELA, Sibusiso 2003 GAUTENG 9,28 m 470 P.
8,43 8,94 8,85 9,28 9,20 8,32
2. 36 MAHLAMBI, Sabelo 2003 GAUTENG 8,99 m 409 P.
8,64 8,99 8,67 x 8,00 8,80
3. 37 ACKERMAN, Dylan 2000 WESTERN CAPE 7,66 m 185 P.
6,18 7,06 7,00 7,40 7,01 7,66
4. 37 LE ROUX, Corne 2003 GAUTENG 7,47 m 158 P.
x 7,23 7,47 7,07 7,07 7,17
5. 38 ADAMS, Tasreeq 1997 WESTERN CAPE 7,27 m 102 P.
6,90 7,04 6,99 7,11 6,85 7,27
6. 38 SITHOLE, Ntando 2003 GAUTENG 6,80 m 60 P.
6,09 6,53 6,80 6,35 6,21 6,50

shot put U 20 m 24.04.2021
final F41/43/44/46/64
1. 41 VAN STADEN, Joshua 2000 WESTERN CAPE 7,08 m 207 P.
x 7,08 x 6,28 x 5,62
2. 46 NCUBE, Gift 2003 GAUTENG 7,92 m 135 P.
x 7,65 7,46 6,59 7,92 7,57
3. 64 HANDULA, Ukho 2003 GAUTENG 7,94 m 131 P.
6,95 7,84 7,94 7,59 7,54 7,88
4. 43 SCHUTTE, Jacques 2004 GAUTENG 6,58 m 28 P.
6,39 6,42 6,29 6,58 6,36 6,54

shot put wheelch U 20 m 24.04.2021
final F57
1. 57 RADEMEYER, Hendrick 2004 GAUTENG 6,57 m
6,57 6,25 5,64 6,08 6,08 5,73
2. 57 LETSOALO, Kgotso 2004 GAUTENG 6,07 m
6,07 5,57 x 5,58 5,65 5,74
3. 57 SHIBURI, Gift 2002 GAUTENG 5,92 m
5,92 5,55 5,19 5,80 5,52 5,56

shot put wheelch U 20 m 24.04.2021
final all classes
1. 57 LETSOALO, Kgotso 2004 GAUTENG 6,07 m
6,07 5,57 x 5,58 5,65 5,74
2. 57 SHIBURI, Gift 2002 GAUTENG 5,92 m
5,92 5,55 5,19 5,80 5,52 5,56

javelin wheelchair U 20 m 24.04.2021
final F57
1. 57 SHIBURI, Gift 2002 GAUTENG 14,38 m
14,16 14,38 14,28 14,38 x 13,85
2. 57 LETSOALO, Kgotso 2004 GAUTENG 12,14 m
10,55 x 10,88 10,00 10,90 12,14

U17 male
100 m U 17 m-0,6 24.04.2021
final T13/46/61/62
1. 62 MABOTE, Puseletso 2005 GAUTENG 13,27 sec.
2. 46 MTHEMBU, Thato 2005 GAUTENG 13,86 sec.
3. 13 KLOPPER, PJ 2007 FREE STATE 15,52 sec.

100 m U 17 m+0,6 24.04.2021
final T37
1. 37 Mazibuko, Siyabonga 2005 GAUTENG 15,85 sec.
2. 37 SCHOEMAN, Benno 2006 GAUTENG 15,97 sec.
3. 37 LINDEQUE, Pierre 2007 GAUTENG 17,01 sec.
4. 37 Wayiti, Tiisetso 2006 GAUTENG 21,38 sec.

high jump U 17 m 24.04.2021
final all classes
1. 13 KLOPPER, PJ 2007 FREE STATE 1,50 m

130 135 140 145 150 155
----- ----- ----- ----- ----- -----
1. KLOPPER o o o o o x

long jump U 17 m 24.04.2021
final T13/46/61/62
1. 46 MTHEMBU, Thato 2005 GAUTENG 4,89 m
4,70 4,89 4,63 x 4,44 4,50
+1,3 +1,2 +1,1 +1,4 +1,9
2. 62 MABOTE, Puseletso 2005 GAUTENG 4,84 m
4,84 4,76 4,79 4,40 4,26 4,20
+1,9 +1,7 +1,0 +1,1 +2,0 +3,4
3. 13 KLOPPER, PJ 2007 FREE STATE 4,08 m
x 3,50 3,90 4,08 3,29 3,52
+1,3 +0,6 +1,4 +1,8 +2,7
4. 61 MALOKOMETSA, Kitso 2007 GAUTENG 2,78 m
2,73 2,75 2,78 2,65 x 2,60
+1,4 +0,1 +0,9 +2,1 +3,2

long jump U 17 m 24.04.2021
final T37
1. 37 SCHOEMAN, Benno 2006 GAUTENG 3,40 m
x 3,40 3,24 3,25 3,12 3,23
+2,7 +1,8 +1,9 +2,4 +1,4
2. 37 Mazibuko, Siyabonga 2005 GAUTENG 3,29 m
3,07 3,29 2,48 3,09 x 2,90
+2,4 +1,6 +2,0 +1,1 +1,8
3. 37 Mabanga, Mbikwa 2006 GAUTENG 3,06 m
3,06 2,94 3,02 2,82 2,52 3,00
+2,3 +1,3 +1,8 +2,1 +1,0 +2,9
4. 37 LINDEQUE, Pierre 2007 GAUTENG 2,95 m
2,88 x 2,82 2,89 2,95 2,95
+2,6 +2,1 +0,2 +1,1 +1,3

long jump U 17 m 24.04.2021
final T13/46/61/62
1. 46 MTHEMBU, Thato 2005 GAUTENG 4,89 m
4,70 4,89 4,63 x 4,44 4,50
+1,3 +1,2 +1,1 +1,4 +1,9
2. 62 MABOTE, Puseletso 2005 GAUTENG 4,84 m
4,84 4,76 4,79 4,40 4,26 4,20
+1,9 +1,7 +1,0 +1,1 +2,0 +3,4
3. 13 KLOPPER, PJ 2007 FREE STATE 4,08 m
3,50 3,90 4,08 3,29 3,52 4,08
+1,3 +0,6 +1,4 +1,8 +1,4 +2,7
4. 61 MALOKOMETSA, Kitso 2007 GAUTENG 2,78 m
2,73 2,75 2,78 2,65 x 2,60
+1,4 +0,1 +0,9 +2,1 +3,2

shot put wheelch U 17 m 24.04.2021
final all classes
1. 56 JOUBERT, Steven 2007 GAUTENG 4,95 m
4,95 4,85 4,90 4,90 4,67 4,80
2. 55 TSOTETSI, Kabelo 2006 GAUTENG 3,51 m
3,35 3,31 3,31 3,24 3,51 3,18

javelin U 17 m 24.04.2021
final all classes
1. 13 KLOPPER, PJ 2007 FREE STATE 19,68 m
18,10 18,94 18,00 19,68 17,73 15,53
2. 42 MOLOBELA, Daniel 2006 GAUTENG 18,47 m
x x x x x 18,47
3. 42 SENGWAYO, Njabulo 2005 GAUTENG 16,53 m
15,03 15,12 15,47 15,17 16,53 15,97

javelin wheelchair U 17 m 24.04.2021
final all classes
1. 56 JOUBERT, Steven 2007 GAUTENG 10,63 m
x 10,24 x 10,63 9,71 9,85
2. 55 TSOTETSI, Kabelo 2006 GAUTENG 8,18 m
7,90 8,18 7,02 x 7,20 7,92

Women
100 m women-0,4 24.04.2021
final T37
1. 37 Benson, Johanna 1990 Namibia 15,81 sec.

100 m women-0,1 24.04.2021
final T12/44/47
1. 47 WEYERS, Anrune 1992 WESTERN CAPE 13,07 sec. 827 P.
2. 12 Mogweng, Tshedimoso One 1996 Botswana 14,01 sec. 437 P.
3. 44 FELIX, Charne 1986 WESTERN CAPE 15,17 sec. 414 P.

5000 m women 24.04.2021
final all classes
1. 11 COETZEE, Louzanne 1993 FREE STATE 24:24,37 min. 60 P.

long jump women 24.04.2021
final all classes
1. 44 LETAGENG, Dimakatso 1986 GAUTENG 2,73 m 608 P.
2,35 2,73 x x x x
+1,2 +1,2
2. 11 Ishitile, Lahja 1997 Namibia 4,15 m 578 P.
3,85 x 4,00 4,15 3,46 x
-1,1 +0,0 -0,5 -0,5
3. 44 FELIX, Charne 1986 WESTERN CAPE 4,37 m 318 P.
3,92 4,37 3,95 3,59 x x
+1,4 +0,9 +0,7 +0,7
4. 37 PHALA, Nthabiseng 1987 GAUTENG 9 P.
2,44 2,40 2,69 x 2,62 2,55
+1,9 +1,1 +0,1 +0,2 +0,8

discus women 24.04.2021
final F37/38
1. 38 KRUGER, Simone 2005 GAUTENG 32,48 m 942 P.
30,37 26,79 32,48 x 30,38 x
2. 37 GROENERS, Julie-Ann 1980 EASTERN CAPE 15,64 m 132 P.
15,26 15,13 14,21 15,64 14,57 14,77
3. 37 VETIMANI, Nelisiwe 2001 GAUTENG 15,02 m 110 P.
13,34 14,31 14,04 13,00 12,80 15,02
4. 37 Hitekalute, Martha 1998 Namibia 15,00 m 109 P.
15,00 13,37 x 11,99 13,69 14,97

discus women 24.04.2021
final F43/44/63/64
1. 44 VAN DER MERWE, Yane 2000 GAUTENG 29,92 m 689 P.
x 29,92 28,58 27,84 x 26,89
2. 64 COMBRINK, Maria 1977 GAUTENG 26,65 m 538 P.
x 19,94 24,46 26,65 x 24,66
3. 44 Khotlele, Litsitso 1984 Lesotho 20,34 m 233 P.
19,16 17,91 x 20,34 20,08 19,12
4. 44 LETAGENG, Dimakatso 1986 GAUTENG 18,28 m 151 P.
18,07 x 17,76 18,28 16,43 16,91
5. 44 MINNAAR, Michaela 1999 GAUTENG 16,42 m 93 P.
x 15,45 14,82 14,54 x 16,42
6. 43 MUTHABI, Vidah 1985 LIMPOPO 14,46 m 49 P.
13,19 13,78 13,75 12,66 12,47 14,46
7. 44 MANAVHELA, Nnthambeleni Glad 1978 LIMPOPO 11,90 m 16 P.
11,88 x x 11,90 8,66 11,05

discus wheelchair women 24.04.2021
final all classes
1. 56 RUITERS, Keisha 2001 EASTERN CAPE 10,49 m 162 P.
10,49 8,43 9,96 9,40 9,07 9,52
2. 57 POTGIETER, Martha 1963 GAUTENG 12,90 m 107 P.
12,37 11,77 11,48 11,87 11,35 12,90

javelin wheelchair women 24.04.2021
final all classes
1. 54 SITU, Ntombizanele 1971 WESTERN CAPE 16,84 m 886 P.
x 16,84 x 15,64 x x
2. 55 MOGANEDI, Michelle 2001 GAUTENG 12,09 m 420 P.
10,98 11,11 12,09 x x x
3. 56 RUITERS, Keisha 2001 EASTERN CAPE 8,12 m 41 P.
7,62 7,53 7,68 x 7,43 8,12

U20 female
100 m U 20 f-0,1 24.04.2021
final all classes
1. 47 MARGGRAF, Jessica 2004 GAUTENG 13,96 sec. 1029 P.
2. 13 VAN WYK, Marle 2001 WESTERN CAPE 13,99 sec. 960 P.
3. 37 SCHOLTZ, Kaylynn 2002 WESTERN CAPE 17,01 sec. 741 P.
4. 64 MACDONALD, Kim 2002 GAUTENG 23,06 sec. 98 P.

long jump U 20 f 24.04.2021
final F35/37
1. 37 SCHOLTZ, Kaylynn 2002 WESTERN CAPE 2,60 m 47 P.
2,60
35 BANYATSANG, Khumo 2004 GAUTENG DNF

long jump U 20 f 24.04.2021
final T46/47/64
1. 64 MACDONALD, Kim 2002 GAUTENG 2,84 m 4 P.
2,79 2,50 x 2,84 2,75 2,76
-1,1 +0,2 +1,9 +1,5 +1,1
2. 46 MAHON, Elle 2003 GAUTENG 2,69 m 1 P.
2,40 2,65 2,65 2,69 2,52 2,61
+0,2 +0,4 +0,2 +0,7 +0,6 +0,1

shot put wheelch U 20 f 24.04.2021
final F32/34/54/57
1. 34 MAKAPHELA, Alulutho 2000 EASTERN CAPE 2,86 m
2,86 x 2,74 2,34 2,47 x
2. 57 THEMBA, Miriam 2003 GAUTENG 5,55 m 313 P.
5,51 5,24 5,55 5,49 5,03 5,39
3. 54 MAHLATSHAN, Sinesioho 2004 EASTERN CAPE 3,62 m 197 P.
3,38 x x 3,52 3,62 3,62
4. 34 BINDA, Wandisile 2002 GAUTENG 3,54 m 116 P.
3,25 3,54 2,79 3,17 3,30 3,25
5. 34 MJACU, Litonia 2002 EASTERN CAPE 2,55 m 15 P.
2,55 1,41 1,52 1,48 1,73 1,06
6. 32 VELELE, Latitha 2003 EASTERN CAPE 2,10 m 15 P.
2,10 1,81 2,04 1,97 1,92 1,95

discus U 20 f 24.04.2021
final F35/36/38/40
1. 38 HAYWOOD, Andrea 2002 WESTERN CAPE 19,42 m 471 P.
x 17,23 19,42 x x x
2. 40 HOLTZHAUSEN, Cherel 2003 FREE STATE 10,78 m 252 P.
8,48 10,78 9,60 10,69 7,95 10,48
3. 35 BANYATSANG, Khumo 2004 GAUTENG 13,57 m 224 P.
11,01 x 13,57 11,85 13,02 11,35
4. 35 BRINK, Chane 2004 GAUTENG 10,95 m 88 P.
10,79 x 9,90 10,13 10,53 10,95

discus U 20 f 24.04.2021
final F44/46/63
1. 44 HOFFMAN, Mandilene 2003 GAUTENG 29,61 m 834 P.
26,85 28,22 26,73 26,99 28,67 29,61
2. 44 DU TOIT, Hemarisha 2003 GAUTENG 28,31 m 781 P.
28,31 25,37 22,42 23,35 27,97 23,48
3. 46 MAHON, Elle 2003 GAUTENG 14,84 m 132 P.
x 14,75 14,28 11,80 14,11 14,84
4. 63 TAU, Agnes 2004 FREE STATE 12,19 m 129 P.
11,57 11,73 9,78 11,66 12,19 11,27
5. 63 LEBOYA, Ntando 2004 GAUTENG 11,60 m 103 P.
x x 10,76 x x 11,60

discus wheelchair U 20 f 24.04.2021
final all classes
1. 56 YONKE, Nokuthula 2001 WESTERN CAPE 14,39 m 600 P.
13,08 13,01 x 14,39 12,92 13,53
2. 54 MAHLATSHAN, Sinesioho 2004 EASTERN CAPE 8,93 m 338 P.
7,68 7,95 8,93 7,30 8,18 8,04
3. 57 THEMBA, Miriam 2003 GAUTENG 14,60 m 274 P.
14,06 13,68 14,60 x x 12,65
4. 34 BINDA, Wandisile 2002 GAUTENG 8,24 m 109 P.
6,13 7,88 7,95 8,24 7,35 7,68

U17 female
100 m U 17 f+0,2 24.04.2021
final all classes
1. 46 SWART, Frane 2004 GAUTENG 16,98 sec.
2. 47 DHLAMINI, Mbali 2004 GAUTENG 17,03 sec.
3. 37 PHETU, Imani 2006 GAUTENG 17,48 sec.

long jump U 17 f 24.04.2021
final all classes
1. 46 SWART, Frane 2004 GAUTENG 3,23 m
x 3,10 3,10 3,10 3,14 3,23
+0,2 +0,8 +3,1 +2,6 +0,6
2. 47 DHLAMINI, Mbali 2004 GAUTENG 2,64 m
2,59 2,62 2,50 2,64 2,49 2,30
-0,4 +1,0 +0,2 +0,7 +1,1 +0,4

shot put U 17 f 24.04.2021
final F43/44/46
1. 46 DU PLESSIS, Phila Chay 2007 KZN 8,40 m
7,84 7,82 x 8,40 8,24 8,31
2. 44 NCIZA, Yanathi 2006 EASTERN CAPE 4,07 m
x 3,81 3,83 3,38 3,79 4,07

shot put U 17 f 24.04.2021
final F37/38
1. 37 PHETU, Imani 2006 GAUTENG 7,08 m
6,18 7,08 6,85 6,71 6,71 5,90
2. 38 EVERSON, Melisca 2006 KZN 7,07 m
6,96 6,83 6,68 7,07 6,94 6,63
3. 37 BENECKE, Hayle 2005 EASTERN CAPE 6,03 m
5,99 6,03 5,40 5,77 5,84 x

shot put wheelch U 17 f 24.04.2021
final F34
1. 34 LANGA, Ayanbulela 2005 EASTERN CAPE 5,10 m
5,06 5,10 4,86 4,95 4,92 4,94

discus wheelchair U 17 f 24.04.2021
final F34
1. 34 LANGA, Ayanbulela 2005 EASTERN CAPE 11,07 m
x 9,17 10,46 11,07 9,37 9,44

generated with COSA WIN 3.3.5 -- COSA-Software, Berggartenstr. 5a, D-38271 Baddeckenstedt
eMail: renziesoft@aol.com Home-Page: www.cosa-software.de
licensed to: Südafrikanischer Behindertensportverband e.V.