SASAPD
SASAPD Nationals 2021
from 24.04.-26.04.2021 in Port Elizabeth - Stadium
result list
26.04.2021 / 08:06

summary
Men
U20 male
U17 male
Women
U20 female
U17 female
Men
200 m men+0,1 25.04.2021
time-race 1 T12
1. 12 Masuge, Edwin 2000 Botswana 23,82 sec.
2. 12 Kinda, Chris 1999 Namibia 24,57 sec.
3. 12 Mojaki, Khotso 1998 Lesotho 26,36 sec.

200 m men-0,1 25.04.2021
time-race 2 T12
1. 12 Mabote, Keatlaretse 1987 Botswana 23,81 sec.
2. 12 MALAWU, Lwandile 1991 KZN 24,95 sec.
3. 12 Mothebe, Sello 1977 Lesotho 27,61 sec.

200 m men+0,2 25.04.2021
final T13
1. 13 Mokgwathi, Bose 2002 Botswana 23,33 sec.
2. 13 Matutu, Stanley Katlego 1997 Botswana 24,05 sec.
3. 13 Lekoetje, Bolae 1997 Lesotho 25,16 sec.

200 m men+0,3 25.04.2021
final T44/46/61/62
1. 61 MAHLANGU, Ntando 2002 GAUTENG 22,94 sec. 1007 P.
2. 44 MHLONGO, Mpumelelo 1994 WESTERN CAPE 22,96 sec. 904 P.
3. 62 DU PLESSIS, Daniel 1993 GAUTENG 23,15 sec. 606 P.
4. 62 MOFOKENG, Tebogo 2001 NORTH WEST 23,40 sec. 557 P.
5. 44 SCHULTZ, Christian 1997 GAUTENG 25,94 sec. 402 P.

200 m men+0,3 25.04.2021
final T35/37/38
1. 37 DU TOIT, Charl 1993 WESTERN CAPE 23,63 sec. 948 P.
2. 37 VAN ROOYEN, Ruhan 1994 WESTERN CAPE 26,19 sec. 563 P.
3. 35 MBENENGE, Issac 1986 GAUTENG 35,81 sec. 286 P.
4. 13 BRIERS-LOUW, Daniel 2001 WESTERN CAPE 23,99 sec.

200 m wheelchair men+0,5 25.04.2021
final all classes
1. 54 Gowaseb, Roodly 1982 Namibia 32,54 sec. 92 P.
2. 54 ADESANYA, Joel 1980 GAUTENG 36,38 sec. 3 P.

800 m men 25.04.2021
final all classes
1. 61 MAHLANGU, Ntando 2002 GAUTENG 2:03,89 min. 764 P.
2. 13 Tsoeu, Retselisitoe 1995 Lesotho 2:05,64 min. 529 P.
3. 37 Karuli, Petrus 1994 Namibia 2:17,48 min. 455 P.
4. 46 NDLOVU, Lungiselelo wayne 2000 GAUTENG 2:12,06 min. 361 P.
5. 13 Motsielato, Mosiuao 1999 Lesotho 2:21,47 min. 65 P.

800 m wheelchair men 25.04.2021
final all classes
1. 54 Gowaseb, Roodly 1982 Namibia 2:12,39 min. 23 P.

shot put men 25.04.2021
final F11/12
1. 12 BADENHORST, Francois 1980 GAUTENG 11,38 m 393 P.
10,81 11,00 10,71 11,38 10,73 10,92
2. 11 NGAMONE, Horace Mhle 1980 GAUTENG 8,00 m 213 P.
8,00 7,73 7,08 7,09 7,38 7,47
3. 12 JOUBERT, Jacque 1994 GAUTENG 8,73 m 82 P.
7,66 x 8,35 7,74 7,61 8,73

shot put men 25.04.2021
final F35/37
1. 35 MICHAELS, Fabian 1984 WESTERN CAPE 10,64 m 356 P.
x 10,64 x 9,96 x x
2. 37 Shihepo, Simon 1990 Namibia 8,95 m 219 P.
8,84 x 8,84 8,46 8,52 8,95
3. 37 PRETORIUS, Arno 2001 FREE STATE 7,70 m 79 P.
7,04 7,01 7,10 6,99 6,14 7,70

shot put men 25.04.2021
final F42-46/63/64
1. 44 BURGERS, Emile 2003 GAUTENG 8,86 m
8,20 8,86 8,68 8,31 x x
2. 46 NOEMDO, Kerwin 1994 WESTERN CAPE 16,07 m 990 P.
15,32 15,38 x 15,31 16,07 x
3. 63 PILLAY, Tyrone 1980 KZN 12,28 m 699 P.
12,10 x x 12,28 x x
4. 64 JONES, Robert 1980 GAUTENG 10,56 m 324 P.
10,35 10,56 9,53 10,10 x 9,30
5. 43 CAMBA, Mziwadoda 1980 EASTERN CAPE 9,68 m 204 P.
7,24 7,94 8,08 9,33 9,33 9,68
6. 42 MBAMBANI, Ntsieni Hendrick 1977 LIMPOPO 6,69 m 18 P.
5,71 6,69 5,88 6,17 6,43 6,49

discus men 25.04.2021
final all classes
1. 44 BURGERS, Emile 2003 GAUTENG 23,77 m
21,65 x x x 23,08 23,77
2. 43 BOMVANA, Xolani 1974 EASTERN CAPE 22,94 m
21,68 22,65 x 22,94 22,01 19,53
3. 43 MJEKULA, Mongezi 1974 EASTERN CAPE 19,52 m
19,04 18,88 19,12 19,52 19,21 18,02
4. 64 SIMON, Lean 1994 WESTERN CAPE 45,60 m 673 P.
45,60 43,47 43,13 42,99 42,49 41,89
5. 35 MICHAELS, Fabian 1984 WESTERN CAPE 33,09 m 548 P.
x 32,09 30,99 x 33,09 28,00
6. 37 Shihepo, Simon 1990 Namibia 31,82 m 318 P.
25,79 30,49 24,73 x 31,82 29,49
7. 37 PRETORIUS, Arno 2001 FREE STATE 26,03 m 124 P.
26,03 20,11 x x 24,75 24,95
8. 11 NGAMONE, Horace Mhle 1980 GAUTENG 20,07 m 113 P.
x x x 20,07 x x
9. 43 CAMBA, Mziwadoda 1980 EASTERN CAPE 27,69 m 95 P.
x x 27,69 26,25 x 26,70
10. 42 MBAMBANI, Ntsieni Hendrick 1977 LIMPOPO 15,25 m 7 P.
12,81 15,25 11,68 x x 14,85

javelin wheelchair men 25.04.2021
final F34
1. 34 LANGA, Ayanda 1977 EASTERN CAPE 20,26 m
19,13 20,26 19,31 17,98 19,53 17,52
2. 34 BURR-DIXON, Daniel 1997 GAUTENG 14,99 m
14,99 14,06 14,12 14,74 13,77 14,40

javelin wheelchair men 25.04.2021
final F55/57
1. 55 MASAKONA, Vhumbani 1985 LIMPOPO 16,26 m 281 P.
14,81 x 15,99 13,76 16,26 15,03
2. 57 NEMURURA, Hendrick 1971 LIMPOPO 13,69 m 34 P.
13,15 10,55 11,71 11,36 11,53 13,69

U20 male
200 m U 20 m+0,2 25.04.2021
final T38
1. 38 WALLACE, Rouvaun 2001 WESTERN CAPE 24,36 sec.
2. 38 LOUW, Abraham 2002 GAUTENG 24,95 sec.
3. 38 SIGUCA, Abongile 2000 WESTERN CAPE 26,64 sec.
4. 38 WESSELS, Reinhardt 2001 NORTHERN CAPE 28,22 sec.
5. 38 METHULE, Siphesihle 2002 GAUTENG 36,00 sec.

200 m U 20 m+0,4 25.04.2021
final T36/37/45
1. 36 MAHLAMBI, Sabelo 2003 GAUTENG 27,22 sec. 1030 P.
2. 37 PARENZEE, Aiden 2001 WESTERN CAPE 28,34 sec. 847 P.
3. 37 TABATA, Mivuyo 2003 GAUTENG 32,08 sec. 315 P.
37 Mabunda, Lehlohonolo 2002 GAUTENG DQ

800 m U 20 m 25.04.2021
final all classes
1. 13 MOSTERT, Nielbert 2002 FREE STATE 2:16,31 min. 825 P.

discus U 20 m 25.04.2021
final F35/37/38
1. 37 MANABELA, Sibusiso 2003 GAUTENG 29,85 m 401 P.
x x 29,85 x x 24,45
2. 37 LE ROUX, Corne 2003 GAUTENG 24,52 m 177 P.
24,52 21,98 24,40 22,23 20,82 21,83
3. 38 ADAMS, Tasreeq 1997 WESTERN CAPE 17,65 m 59 P.
11,88 14,73 15,57 14,03 14,16 17,65
4. 35 CASSIEM, Shaheen 2003 EASTERN CAPE 14,51 m 14 P.
x x x x 14,51 x
5. 37 METHULE, Siphesihle 2002 GAUTENG 15,81 m 10 P.
15,03 15,81 x 15,25 x 14,89

discus U 20 m 25.04.2021
final F41/43/44/46/64
1. 41 VAN STADEN, Joshua 2000 WESTERN CAPE 15,87 m 65 P.
x 14,33 13,06 15,87 13,48 x
2. 46 NCUBE, Gift 2003 GAUTENG 18,34 m 45 P.
18,34 x x x 17,32 x
3. 43 SCHUTTE, Jacques 2004 GAUTENG 18,20 m 13 P.
15,45 16,93 18,20 x 17,21 17,95
64 HANDULA, Ukho 2003 GAUTENG
16,77 17,38 17,16 x 16,40 16,97

discus wheelchair U 20 m 25.04.2021
final F57
1. 57 LETSOALO, Kgotso 2004 GAUTENG 19,06 m
12,00 x 17,59 16,66 19,06 x
2. 57 SHIBURI, Gift 2002 GAUTENG 17,26 m
15,89 16,33 17,26 16,24 15,80 15,92

javelin U 20 m 25.04.2021
final F35-37
1. 37 ACKERMAN, Dylan 2000 WESTERN CAPE 29,02 m 511 P.
27,31 24,81 29,02 28,92 28,30 26,53
2. 37 MANABELA, Sibusiso 2003 GAUTENG 27,73 m 453 P.
25,54 22,10 27,73 27,59 25,55 25,91
3. 36 MAHLAMBI, Sabelo 2003 GAUTENG 15,71 m 65 P.
15,71 x x x x x
35 CASSIEM, Shaheen 2003 EASTERN CAPE m
x x x x x x

javelin U 20 m 25.04.2021
final F41/43/44/64
1. 41 VAN STADEN, Joshua 2000 WESTERN CAPE 21,50 m 269 P.
x 18,42 x 19,53 21,50 21,50
2. 64 HANDULA, Ukho 2003 GAUTENG 21,56 m 76 P.
21,56 17,78 20,53 21,49 19,28 20,40
3. 43 SCHUTTE, Jacques 2004 GAUTENG 12,99 m 3 P.
11,70 12,15 11,30 12,99 12,74 12,89

U17 male
200 m U 17 m-0,2 25.04.2021
final all classes
1. 62 MABOTE, Puseletso 2005 GAUTENG 26,88 sec.
2. 46 MTHEMBU, Thato 2005 GAUTENG 28,95 sec.
3. 37 Wayiti, Tiisetso 2006 GAUTENG 47,00 sec.

shot put U 17 m 25.04.2021
final all classes
1. 42 MOLOBELA, Daniel 2006 GAUTENG 6,57 m
6,25 6,10 6,46 6,36 6,57 6,13
2. 42 SENGWAYO, Njabulo 2005 GAUTENG 5,61 m
4,80 5,09 x 5,13 5,61 4,50
3. 37 SCHOEMAN, Benno 2006 GAUTENG 5,35 m
5,34 5,12 5,24 5,31 5,16 5,35
4. 37 LINDEQUE, Pierre 2007 GAUTENG 4,59 m
3,77 4,59 x x 4,46 4,08

discus U 17 m 25.04.2021
final all classes
1. 35 ROSS, Ruben 2005 EASTERN CAPE 21,82 m
14,63 20,48 19,51 21,82 20,29 21,34
2. 42 MOLOBELA, Daniel 2006 GAUTENG 20,48 m
18,62 20,48 x 17,31 x 20,48
3. 37 SCHOEMAN, Benno 2006 GAUTENG 18,30 m
18,30 17,81 17,15 15,69 14,96 18,30

discus wheelchair U 17 m 25.04.2021
final all classes
1. 56 JOUBERT, Steven 2007 GAUTENG 11,81 m
11,58 11,81 11,33 11,36 11,51 10,48
2. 55 TSOTETSI, Kabelo 2006 GAUTENG 10,98 m
10,85 10,15 10,64 10,78 10,98 10,44

Women
200 m women-0,2 25.04.2021
final T11-13
1. 11 Ishitile, Lahja 1997 Namibia 28,26 sec. 568 P.
2. 13 Majaga, Gloria 2001 Botswana 29,37 sec. 413 P.
3. 12 Mogweng, Tshedimoso One 1996 Botswana 28,92 sec. 388 P.

200 m women+0,1 25.04.2021
final T37/47
1. 47 WEYERS, Anrune 1992 WESTERN CAPE 26,18 sec. 896 P.
2. 37 Benson, Johanna 1990 Namibia 32,71 sec. 509 P.

800 m women 25.04.2021
final all classes
1. 11 COETZEE, Louzanne 1993 FREE STATE 2:38,02 min. 552 P.
2. 38 NICOLAISEN, Arina 2000 FREE STATE 2:58,66 min. 134 P.

shot put women 25.04.2021
final F37/38
1. 38 KRUGER, Simone 2005 GAUTENG 11,23 m 987 P.
10,71 x 11,18 x 10,74 11,23
2. 37 PHALA, Nthabiseng 1987 GAUTENG 6,80 m 275 P.
6,80 6,48 6,44 6,49 6,18 5,88
3. 37 GROENERS, Julie-Ann 1980 EASTERN CAPE 6,05 m 169 P.
5,86 5,86 6,05 5,94 5,83 5,87
4. 37 Hitekalute, Martha 1998 Namibia 5,52 m 108 P.
5,28 5,10 5,38 5,48 5,27 5,52
5. 37 VETIMANI, Nelisiwe 2001 GAUTENG 5,41 m 98 P.
5,41 5,26 5,26 5,00 4,72 4,95

shot put women 25.04.2021
final F40/43/44/64
1. 64 COMBRINK, Maria 1977 GAUTENG 11,15 m 789 P.
8,89 10,48 10,44 10,59 11,15 9,38
2. 40 Shivolo, Sylvia 1992 Namibia 6,02 m 614 P.
5,89 5,82 5,57 5,88 6,02 5,67
3. 44 VAN DER MERWE, Yane 2000 GAUTENG 8,76 m 461 P.
8,36 8,76 8,70 8,40 8,40 8,54
4. 44 LETAGENG, Dimakatso 1986 GAUTENG 7,22 m 235 P.
x 6,13 7,08 6,79 6,48 7,22
5. 44 MINNAAR, Michaela 1999 GAUTENG 7,07 m 215 P.
6,60 6,29 7,07 6,92 6,80 6,70
6. 44 Khotlele, Litsitso 1984 Lesotho 6,96 m 201 P.
6,32 6,85 6,53 6,40 6,73 6,96
7. 43 MUTHABI, Vidah 1985 LIMPOPO 5,93 m 94 P.
5,35 5,39 5,78 5,53 5,84 5,93
8. 44 MANAVHELA, Nnthambeleni Glad 1978 LIMPOPO 5,31 m 51 P.
4,61 4,97 5,20 5,31 5,06 x

shot put wheelch women 25.04.2021
final F33/34/55
1. 55 MOGANEDI, Michelle 2001 GAUTENG 4,84 m 345 P.
4,68 4,46 4,82 4,73 4,72 4,84

shot put wheelch women 25.04.2021
final F56/57
1. 57 POTGIETER, Martha 1963 GAUTENG 5,45 m 169 P.
5,25 5,45 4,79 4,95 5,22 5,27
2. 56 RUITERS, Keisha 2001 EASTERN CAPE 4,07 m 121 P.
4,07 3,95 3,72 3,85 3,96 3,89

javelin women 25.04.2021
final all classes
1. 44 VAN DER MERWE, Yane 2000 GAUTENG 27,87 m 645 P.
x x x 27,06 27,87 x
2. 44 LETAGENG, Dimakatso 1986 GAUTENG 22,16 m 394 P.
16,50 21,88 19,32 18,79 19,64 22,16
3. 44 MANAVHELA, Nnthambeleni Glad 1978 LIMPOPO 12,85 m 67 P.
x 12,72 11,98 11,09 12,85 11,44
4. 43 MUTHABI, Vidah 1985 LIMPOPO 11,73 m 47 P.
11,73 x x x x x

U20 female
200 m U 20 f+0,0 25.04.2021
final all classes
1. 47 MARGGRAF, Jessica 2004 GAUTENG 28,07 sec. 1055 P.
2. 13 VAN WYK, Marle 2001 WESTERN CAPE 28,32 sec. 1000 P.
3. 46 KLEYNHANS, Jana 2002 GAUTENG 29,61 sec. 958 P.
4. 64 MACDONALD, Kim 2002 GAUTENG 40,26 sec. 127 P.

shot put U 20 f 25.04.2021
final F35/36/38
1. 38 HAYWOOD, Andrea 2002 WESTERN CAPE 7,57 m 674 P.
7,28 7,20 7,40 7,49 7,57 x
2. 35 BRINK, Chane 2004 GAUTENG 4,96 m 123 P.
4,30 4,56 x 4,96 4,84 4,75
3. 35 BANYATSANG, Khumo 2004 GAUTENG 4,27 m 55 P.
4,01 4,27 4,21 4,09 3,61 4,20

shot put U 20 f 25.04.2021
final F40/43/44/46/63
1. 44 DU TOIT, Hemarisha 2003 GAUTENG 8,63 m 616 P.
7,80 7,76 8,39 8,06 8,63 7,63
2. 46 MAHON, Elle 2003 GAUTENG 6,65 m 404 P.
6,50 6,65 6,46 6,56 6,62 6,29
3. 43 FOX, Tinka 2002 WESTERN CAPE 7,25 m 381 P.
7,14 6,53 7,14 7,25 7,02 6,53
4. 40 HOLTZHAUSEN, Cherel 2003 FREE STATE 3,99 m 256 P.
3,85 3,99 3,59 3,32 3,69 3,88
5. 63 TAU, Agnes 2004 FREE STATE 4,76 m 220 P.
4,36 4,62 4,33 4,76 4,41 4,70
6. 63 LEBOYA, Ntando 2004 GAUTENG 3,45 m 42 P.
3,21 3,16 x 3,11 3,45 3,13
7. 43 ADONIS, Sinothando 2004 EASTERN CAPE 3,30 m 5 P.
3,21 3,30 3,00 3,01 2,75 3,26

javelin U 20 f 25.04.2021
final F40/43/44/64
1. 43 FOX, Tinka 2002 WESTERN CAPE 21,78 m 510 P.
21,78 x x 20,44 20,56 21,44
2. 40 HOLTZHAUSEN, Cherel 2003 FREE STATE 9,94 m 258 P.
9,10 8,89 6,10 7,81 9,94 7,67
3. 63 TAU, Agnes 2004 FREE STATE 9,94 m 102 P.
7,94 8,79 9,02 8,63 9,94 9,32
4. 63 LEBOYA, Ntando 2004 GAUTENG 7,78 m 40 P.
5,90 x x 6,40 6,23 7,78

javelin U 20 f 25.04.2021
final F35/36/38
1. 38 HAYWOOD, Andrea 2002 WESTERN CAPE 21,83 m 808 P.
21,47 21,83 x 20,63 x x
2. 35 BANYATSANG, Khumo 2004 GAUTENG 7,86 m 74 P.
x 7,68 x x 7,43 7,86
3. 35 BRINK, Chane 2004 GAUTENG 7,76 m 70 P.
7,61 7,14 6,70 6,63 7,52 7,76

javelin wheelchair U 20 f 25.04.2021
final all classes
1. 56 YONKE, Nokuthula 2001 WESTERN CAPE 11,73 m 355 P.
x x 11,73 x x x
2. 54 MAHLATSHAN, Sinesioho 2004 EASTERN CAPE 9,25 m 308 P.
7,20 9,25 x 7,65 x 7,37
3. 57 THEMBA, Miriam 2003 GAUTENG 10,19 m 168 P.
10,19 x x x x x
4. 34 BINDA, Wandisile 2002 GAUTENG 8,49 m 139 P.
x 7,15 x 7,83 7,50 8,49

U17 female
200 m U 17 f+0,4 25.04.2021
final all classes
1. 46 SWART, Frane 2004 GAUTENG 35,82 sec.
2. 47 DHLAMINI, Mbali 2004 GAUTENG 37,03 sec.

discus U 17 f 25.04.2021
final all classes
1. 46 DU PLESSIS, Phila Chay 2007 KZN 22,87 m
22,87 19,72 19,78 19,67 22,75 21,16
2. 38 EVERSON, Melisca 2006 KZN 19,09 m
16,27 17,72 19,09 17,71 x 17,64
3. 37 BENECKE, Hayle 2005 EASTERN CAPE 13,17 m
13,17 12,39 11,44 10,97 12,42 11,30
4. 37 PHETU, Imani 2006 GAUTENG 11,86 m
x 10,93 11,86 10,58 11,14 11,01

javelin U 17 f 25.04.2021
final all classes
1. 46 DU PLESSIS, Phila Chay 2007 KZN 30,96 m
23,47 28,77 30,96 29,83 x x
2. 37 PHETU, Imani 2006 GAUTENG 11,10 m
x 9,79 11,10 11,09 10,43 x

javelin wheelchair U 17 f 25.04.2021
final all classes
1. 34 LANGA, Ayanbulela 2005 EASTERN CAPE 9,68 m
x 8,02 9,68 8,80 9,53 8,93

generated with COSA WIN 3.3.5 -- COSA-Software, Berggartenstr. 5a, D-38271 Baddeckenstedt
eMail: renziesoft@aol.com Home-Page: www.cosa-software.de
licensed to: Südafrikanischer Behindertensportverband e.V.